• Dĺžka dochádzky a forma výchovy a vzdelávania

• Dĺžka dochádzky dieťaťa do materskej školy je spravidla jeden až štyri roky. Materská škola s celodennou výchovou a vzdelávaním poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom spravidla od 06:00 hod. do 16:30 hod., podľa potrieb zákonných zástupcov poskytuje po dohode predprimárne vzdelávanie deťom dopoludnia.

Pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné. Trvá spravidla jeden školský rok. Dieťa ho plní formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin. Formy osobitného spôsobu plnenia povinného predprimárneho vzdelávania sú:

• individuálne vzdelávanie – povoľuje sa dieťaťu, ktorému zdravotný stav neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole alebo jeho zákonný zástupca, resp. zástupca zariadenia o to požiada. Uskutočňuje sa bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v materskej škole. Zabezpečuje ho materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne alebo zákonný zástupca dieťaťa, či zástupca zariadenia prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Materská škola v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa určí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa najneskôr do 31. augusta. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný v čase a rozsahu určenom materskou školou zabezpečiť účasť dieťaťa  na povinnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole v priebehu mesiaca marec, kedy posúdi, či sa pri individuálnom vzdelávaní plní jeho obsah. Pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje individuálne vzdelávanie dieťaťa, na konci polroka príslušného školského roka predloží riaditeľovi školy písomnú správu o individuálnom vzdelávaní dieťaťa. Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa môže riaditeľ školy zrušiť na žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa alebo na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa, či na základe návrhu hlavného školského inšpektora, alebo ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania. O zrušení rozhodne do 30-tich dní od začatia konania a dieťa zaradí do príslušnej triedy materskej školy. Odvolanie proti rozhodnutiu o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok. Po ukončení individuálneho vzdelávania nemožno dieťa opätovne individuálne vzdelávať.
            • vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky - zákonný zástupca dieťaťa do 30 dní po príchode dieťaťa do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej materskej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že dieťa navštevuje príslušnú školu,
            • vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu, ak zastupiteľský úrad iného štátu oznámil ministerstvu školstva, že vydal súhlas na zriadenie školy, ktorá sa nevedie v sieti škôl a školských zariadení,
            • vzdelávanie v školách, v ktorých sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie podľa medzinárodných programov na základe súhlasu ministerstva školstva,
            • individuálne vzdelávanie v zahraničí,
            • vzdelávanie v Európskych školách podľa Dohovoru, ktorým sa definuje štatút Európskych škôl.

Dieťaťu so zdravotným znevýhodnením, ktoré je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy a jeho zdravotný stav mu neumožňuje vzdelávať sa, sa neposkytuje vzdelávanie do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu od povinnosti dochádzať do materskej školy.