• Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

• Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť (t. j. súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý mu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy), riaditeľ školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

Dokladom o získanom predprimárnom stupni vzdelania je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania. Osvedčenia vydáva materská škola všetkým deťom, ktoré plnili povinné predprimárne vzdelávanie. Vydaniu osvedčenia nepredchádza žiadne hodnotenie dieťaťa. Rovnaké osvedčenie získavajú deti absolvujúce bežnú triedu materskej školy, ako aj deti v špeciálnej triede materskej školy. O vydaní osvedčenia sa robí záznam v osobnom spise dieťaťa. Na základe žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa má materská škola povinnosť vydať odpis osvedčenia.